Loading
card

Aplikacje mobilne w bankowości

Biorąc pod uwagę rankingi związane z rokiem 2018 w większości z nich pośród aplikacji mobilnych bankowych brylują te pochodzące od MBanku oraz Banku Zachodniego WBK. Od konkurencji, która przecież nie śpi wyróżnia je przede wszystkim szeroki zakres funkcji dodatkowych oraz usług wykraczających poza ogólnodostępne ramy. Na uwagę zasługuje ponadto prosta i intuicyjna obsługa, która biorąc pod uwagę inne aplikacje zdaje się być ogromnym walorem.

Dzieje bankowości mobilnej

Mimo wszystko bankowość mobilna w naszym kraju zdaje się być wynalazkiem stosunkowo nowym. Jej debiut to rok 2000 i działania Wielkopolskiego Banku Kredytowego, który to z czasem przeobraził się właśnie w BZ WBK. Wtedy to specjaliści uruchomili program oparty o technologię WAP serwisu informacyjnego (program dziś zapomniany). Rzecz jasna nie sposób porównywać tego rodzaju usługę ze współczesną mobilnością bankową, co nie zmienia faktu, że pomysł ten był zaczątkiem nieuniknionego. Wieloletnie i żmudne prace specjalistów opiewały w kolejną rewolucję w technologii bankowej, która miała miejsce w roku 2009 – wtedy to udostępniono pierwszą aplikację mobilną działającą w systemie Ios, a jako pierwsi dokonali tego fachowcy z Raiffeisen Bank.

phone

Założenia pierwotne

W pierwotnych założeniach aplikacje mobilne bankowe miały być formą uzupełnienia w związku z dostępem do bankowego konta. Ich cechą szczególną w fazie początkowej była z tego tytułu ograniczona liczba operacji. Z biegiem lat aplikacje mobilne zaczęły z wolna wypierać bankowość internetową, a w dużej mierze przyczynił się do tego skok rewolucyjny oparty o rozpowszechnienie smartfonów. W konsekwencji większość współczesnych aplikacji mobilnych umożliwia nam płatności przy zastosowaniu telefonów, skanowanie faktur, a nawet zakup biletów komunikacji miejskiej. O fenomenie owej formy świadczą badania statystyczne – wynika z nich, iż obecnie w naszym kraju z aplikacji mobilnych w bankowości korzysta 9.2mln osób.

Ranking najlepszych aplikacji mobilnych

phone2

W rankingach związanych z bankowymi aplikacjami mobilnymi wziąć pod uwagę należy cztery kluczowe kategorie – metody logowania i autoryzowania transakcji, płatności, zarządzanie finansami osobistymi oraz funkcje dodatkowe. Zwłaszcza obszar zarządzania płatnościami ma tu znaczenie kluczowe bezpośrednio wpływając na komfort użytkowania oraz poziom bezpieczeństwa. Podsumowując większość najważniejszych rankingów z roku 2018 bezsprzecznie we wszystkich tych kategoriach z króluje aplikacja mobilna MBanku, a tuż za jej plecami znajduje się twór BZ WBK. Kolejne miejsca przypadają ING Bankowi Śląskiemu, Bankowi Millenium, Pekao oraz PKO BP. To właśnie te banki poczyniły największe zmiany technologiczne biorąc pod uwagę skalę ostatnich 12 miesięcy. Zmiany te wciąż trwają i zdaje się, że twórcy aplikacji mobilnych bankowych jeszcze nie raz nas zaskoczą.

Przy współpracy z https://comparic.pl/.