Loading
money

Błędy, przez które nigdy nie osiągniesz wolności finansowej

Właściwe zarządzanie finansami pozwala żyć na wyższym poziomie, oszczędzać, a z czasem nawet inwestować. Choć świadomość konieczności prowadzenia domowego budżetu jest coraz większa wśród Polaków, to wciąż całkiem duża liczba gospodarstw domowych boryka się z problemami finansowymi. Poznanie i unikanie błędów oraz pułapek finansowych, w które bardzo łatwo wpaść, pozwoli szybko odbudować budżet i zacząć gromadzić oszczędności.

Nie myślisz o finansach

Jeśli częściej zastanawiasz się, gdzie się podziała Twoja wyplata, niż na co ją wydasz to dowód na to, że nie panujesz nad budżetem domowym. Kontrola wydatków to najważniejszy krok w kierunku wzbogacenia się i unikania sytuacji, w których pieniędzy po prostu brakuje. Dlaczego? Ponieważ brak tego nawyku jest zgubny zarówno dla osób, które zarabiają najniższą krajową, jak i dla tych, których dochód przekracza kilka tysięcy. Nieumiejętne rozporządzanie swoim majątkiem bez względu na jego wysokość będzie przyczyną problemów finansowych. Należy zatem zapoznać się z zasadami planowania domowego budżetu.

Nie szukasz możliwości wzbogacenia się

Obejmowanie tego samego stanowiska od kilku lub nawet kilkunastu lat bez możliwości lub chęci awansu to najprostsza droga do tego, by utrzymywać dochód na tym samym poziomie. Tkwienie w jednym miejscu i brak zaangażowania w gromadzenie oszczędności lub poduszki finansowej nie sprawi, że od wypłaty do wypłaty zacznie wystarczać. Konieczne jest poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu. Nie musi być to dodatkowy etat, a na przykład inne zajęcia poza pracą. Warto zastanowić się, czy posiada się jakieś umiejętności lub predyspozycje, które pozwolą wykonywać dodatkowe zajęcia będące źródłem pieniędzy. Każda zarobiona w ten sposób kwota powinna być odkładana na konto oszczędnościowe.

banknote

Nie unikasz kredytów i pożyczek

Zobowiązania wobec banków i parabanków to ogromny błąd, który odciąga Cię od wolności finansowej. Pieniądze, które muszą pokryć olbrzymie odsetki mogłyby być odłożone jako zabezpieczenie finansowe, na przykład na wypadek utraty pracy lub poważnej choroby. Warto podkreślić, że odpowiednio zaciągnięty kredyt hipoteczny jest często niezwykle korzystnym i dobrym rozwiązaniem. Zobowiązania, które przyczyniają się do problemów finansowych to najczęściej chwilówki, pożyczki i kredyty konsumenckie. Zaciąganie ich na wakacje, święta lub inne okazje nie jest właściwe i na pewno nie sprzyja pomnażaniu majątku.

Nie masz planu finansowego

planning

Założenie, że w konkretnym miesiącu na koncie oszczędnościowym pojawi się wyznaczona wcześniej kwota jest doskonały rozwiązaniem, aby konsekwentnie odkładać pieniądze. Warto ustalić pewne priorytety, by móc działać zdecydowanie i konkretnie. Celem może być na przykład odkładanie każdej dodatkowej kwoty, na przykład premii świątecznej lub pieniędzy ze sprzedaży nieużywanego roweru. Niepowodzenie w budowaniu wolności finansowej jest powodowane zazwyczaj albo brakiem takiego planu albo rezygnowaniem z niego i uleganiem emocjom i zachciankom.

Przy współpracy z https://comparic.pl.