Loading
gold

Historia polskiego złotego

Waluta narodowa jest powodem do dumy i patriotyzmu. W dobie wszechogarniającego euro i dolara ważnym jest, gdy państwo kultywuje jeszcze swoją walutę. Pod względem historycznym Polska jest krajem wielu przewrotów. Akceptowalna tym czasie waluta burzliwie się zmieniała.

Rys historyczny

Początkowo na ziemiach Polski funkcjonowały dukaty, tynfy i marki polskie. W 1773 roku rewolucją było wprowadzenie pieniądza w formie papierowej, co nie zyskało akceptacji. Ciężko było zrozumieć, że lekki banknot ma większą wartość od ciężkiej monety. Po kilku miesiącach wyszły one z obrotu.

gold2

Wpływ historii

Bilet skarbowy na skutek rozbiorów został zastąpiony walutami okupantów. Dopiero w 1919 polska waluta wróciła na rynek, a marka polska utraciła swoją wartość na rzecz polskiego złotego. W tamtym czasie państwu doskwierało wiele problemów. Głównym z nich były niskie dochody i duże wydatki, co spowodowało konieczność zintensyfikowanego druku pieniądza, co w późniejszym czasie skutkowało hiperinflacją. Musiało minąć aż 5 lat, aby każdy z rodaków mógł operować polskim złotym. W czasie II Wojny Światowej Polacy znów utracili swój pieniądz. Banknoty były drukowane podobnie jak wcześniej, lecz bez polskich znaków i symboli narodowych.Po zakończeniu wojny, a będąc pod wpływami sowietów, waluta polska była uzależniona od kursu waluty radzieckiej. Po 5 latach od zakończenia wojny zadecydowano zrównanie polskiego z rublem. Jednak przelicznik był bardzo niekorzystny, gdyż wynosił 100 do 3. Realnie znaczyło to obniżenie wartości pieniądza o dwie trzecie. W czasie kolejnej inflacji pojawiły się banknoty o nominałach 1 i 2 mln. Rozpatrywano też wyprodukowanie banknotu 5 mln.

Aktualna sytuacja

zloty

Złoty, którym operujemy dziś został wprowadzony w 1995 roku. Został on zastąpiony PLN, czyli Polskim Nowym Złotym. Nastąpiła denominacja o wartości 1:10 000. Początkowo produkowane banknoty miały nominały 10, 20 i 50 złotych. Z czasem trafiły do obiegu papiery o wartości 100 i 200 złotych, a od 2017 roku można posiadać 500 zł na jednym banknocie. Po wielu latach perturbacji Polakom udało się postawić na swoim. Dla jednych waluta jest nieistotna, jednak dla innych jest to poważny symbol narodowy i należy go strzec jak flagi i godła. Historia Polski godnie ukazuje zahartowanego ducha walki o swoje i nie ugina się nawet po długim czasie nieistnienia na mapie. Polską walutę ciągle broni ramię Narodowego Banku Polskiego. Stoi nad nią jednak niebezpieczeństwo związane z przynależeniem do Unii Europejskiej, które niesie za sobą ryzyko wprowadzenia waluty Euro. Jest to dość odległa wizja, jednak realna. Jak naród poradzi sobie z taką ingerencją? Zauważmy, ile państw operuje już wspólną walutą. Mowa tu o Irlandii, Holandii, Niemczech, Francji, Finlandii, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Luksemburgu, Grecji, Słowenii, Włoszech, Malcie, Estonii, Litwie i Łotwie. Do tego dochodzą kraje nie związane z Unią Europejską, które mimo to płacą w euro. W tej walucie zapłacimy dodatkowo w Watykanie, San Marino, Monaco, Kosowie, Andorze, czy Czarnogórze.

Więcej – sprawdź aktulne kursy https://comparic.pl/kurs-zlotowki-notowania-online-comparic/