Loading
kasa

Inwestować czy oszczędzać – które rozwiązanie jest lepsze?

Jeśli zastanawiałeś się czy skuteczniej będzie inwestować w fundusze czy może w lokaty lub zastanawiałeś się czy wymierne będzie inwestowanie w nieruchomości lub dzieła sztuki, to pomyśl, że być może źle stawiałeś pytanie. Zamiast bowiem zastanawiać się nad tym czy potrzebujemy inwestycji w to, czy w tamto, musimy zastanowić się czy lepiej jest inwestować czy może oszczędzać…

Inwestowanie to zysk

Zacznijmy od charakterystyki inwestowania i próby przekonania samych siebie, że ma ono głębszy sens. Otóż, wybierając inwestowanie należy zwrócić uwagę, że jest to lokowanie danej kwoty pieniędzy na cel, który jest w sposób szczególny widoczny i łatwy do określenia, ale które nie musi być szybko przynoszące zyski. Inwestując musimy pamiętać o tym, że chcemy osiągnąć zysk. Jednak aby go osiągnąć, musimy być zmuszeni zainwestować, wkładając własne środki. W ten sposób będziemy w stanie wziąć swoją część i tą, którą zyskaliśmy.

rece

W co inwestować?

Możliwości inwestycyjnych jest wiele. Z jednej strony mówimy o inwestowaniu w nieruchomości czy dzieła sztuki, a więc kwestie bezpieniężne, które mogą dać nam zysk w nieco odległej przyszłości i które raczej nie są związane ze stratami. Nie ma tu ryzyka, ale zysk jest także specyficzny. Przy dziełach sztuki rzadko kiedy możemy doczekać się finalizacji lub ewentualnie jesteśmy zmuszeni zainwestować w miej znanego artystę i narazić się na niewielki zysk. Z kolei nieruchomości są inwestycją długoterminową, a więc ich przychód może być duży, lecz oddalony w czasie lub wymagać cierpliwego dokładania co miesiąc kolejnej sumy. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to równocześnie działanie nieskończone, a więc, teoretycznie, zysk taki można czerpać wieloletnio.

A jeśli nie nieruchomości?

Pozostałe formy inwestowania to przede wszystkim lokaty oraz fundusze inwestycyjne. Przede wszystkim mówimy tutaj o lokatach kapitału o procencie dość wysokim, dla średnich kwot i na dość długi okres. Jeśli te warunki będą spełnione, będziemy mogli cieszyć się z całkiem skutecznego zysku. Jest on jednak stosunkowo niewielki w skali całości. Jednak tutaj ryzyko nie występuje. Podobnie jest z obligacjami, które dają stały, ale niewysoki zysk w dość krótkim czasie. Jednak zupełnie inaczej rzecz ma się z zakupem akcji, które stają się synonimem ryzykownej gry o wszystko. Mając wiedzę można dużo zarobić, ale jednocześnie jeden błąd może spowodować upadek i stratę. Dlatego tu warto zacząć od edukacji jak np.:

http://comparic.pl/category/edukacja/podstawy-inwestowania/
http://comparic.pl/category/edukacja/systemy-i-strategie/
http://comparic.pl/jak-grac-na-gieldzie/

x

Oszczędzanie to forma inwestowania?

Wielu uważa, że inwestowanie w siebie, a więc oszczędzanie na produktach nam szkodzących, robienie świadomych zakupów czy szukanie oszczędności i wygody w zakupach internetowych. Oszczędzanie może przynosić nam zyski większe niż lokata oraz obligacje razem wzięte. Dobre zarządzanie pieniędzmi nie sprawi, że będziemy bogatsi w kontekście zarobków, jednak będziemy w stanie skuteczniej dbać o każdy grosz.
Oszczędzanie czy inwestowanie – oto jest pytanie… Warto zwrócić uwagę i na jedno, i na drugie i w ten sposób zarabiać podwójnie.