Loading

Wynajem pracowników z Ukrainy – na czym polega?

Wynajem pracowników z innych krajów to doskonała alternatywa w stosunku do prowadzenia kosztownych i długotrwałych procesów rekrutacyjnych wśród pracowników z Polski. Coraz więcej przedsiębiorców z branży budowlanej oraz przemysłowej decyduje się na ten sposób zatrudniania pracowników. Czym dokładnie jest leasing pracowników? Jakie korzyści wynikają z podjęcia tej formy współpracy? Jakie formalności należy zrealizować, by pracownik z Ukrainy mógł rozpocząć prace? 

Czym jest wynajem pracowników?

Wynajem pracowników z Ukrainy, ale także innych krajów to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia, która cieszy się ogromnym popytem w branży budowlanej, transportowej oraz przemysłowej. W ramach procesu najmu pracowników jedno przedsiębiorstwo użycza pracownika innej firmie. Z reguły firma, która bazowo zatrudnia pracownika to firma zajmująca się ściąganiem tych pracowników i pośredniczeniem w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia.

Jakie korzyści wynikają z wynajmu pracowników?

Istnieje wiele zalet wynikających z wykorzystania takiego modelu zatrudniania pracowników. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla firm, które ze względu sezonowości potrzebują większej liczby pracowników na określony czas. W normalnych warunkach firma musiałaby zrealizować rekrutacje. Wynajem pracowników to strzał w dziesiątkę, gdy w krótkim czasie potrzebujemy kilkunastu lub kilkudziesięciu pracowników. Pamiętajmy, że ze względu na strukturę umowy wynajmu pracowników większość formalności leży w gestii firmy oferującej takie usługi. A zatem firma poszukująca pracowników z zagranicy nie musi obawiać się piętrzących się formalności związanych z zalegalizowaniem pracy. Dodatkowo wynajem pracowników eliminuje potrzebę poszukiwania wyszkolonej kadry na własną rękę. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, ile czasu zajmuje przygotowanie rekrutacji, przeprowadzenie jej na kilkudziesięciu kandydatach, a następnie negocjowanie stawki. W przypadku wynajmu pracowników nie musimy się tym martwić.

Jakie formalności należy wykonać, by wynająć pracownika?

Z czym wiąże się zatrudnienie pracownika w ramach wynajmu? Przede wszystkim musimy w precyzyjny sposób zdefiniować oczekiwania, jakie mamy wobec pracowników, uwzględniają także ich doświadczenie oraz kompetencje. Następnie przedsiębiorca ustala stawkę, którą jest w stanie zapłacić za godzinę pracy wynajętego pracownika. Na podstawie tych danych agencja poszukuje odpowiednich kandydatów, i ze swojej strony załatwia wszelkie formalności związane z jego zatrudnieniem.