Loading

Koronawirus wpływa negatywnie na kredyty we frankach

Kurs franka szwajcarskiego poszybował w górę z powodu zamieszania spowodowanego koronawirusem. Tak wysokie notowanie kursu tej waluty były ostatnio wiosną 2017 roku. Wzrost kursu odczują zwłaszcza te osoby, które posiadają kredyt hipoteczny w tej walucie. 

Kurs franka, a koronawirus

Kursy poszczególnych walut różnie zareagowały na koronawirusa. Kurs franka szwajcarskiego poszybował do góry, natomiast kurs dolara i euro spadł. Jednak biorąc pod uwagę spadek kursu w okresie ostatniego pół roku nie jest to spadek zbyt dramatyczny. Osoby posiadające kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim (https://comparic.pl/kurs-franka-notowania-online-comparic/) zauważyły znaczny wzrost raty. Wysoki kurs franka powoduje, iż kredyt będzie dużo droższy, niż to samo zobowiązanie w złotówkach.

Potrzebna pomoc rządu?

Związek Banków Polskich wydał oświadczenie w sprawie działań pomocowych, które zostały podjęte przez banki w związku z pandemią CORVID-19. Jednym z działań pomocowych jest ułatwienie przez banki odroczenia (zawieszenia) spłaty rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy, jednak z wydłużeniem łącznego okresu spłaty zobowiązania o okres zawieszenia. Niestety banki nie zaproponowały żadnych dodatkowych rozwiązań dla osób posiadających kredyty bankowe we frankach. Wakacje kredytowe dotyczą wszystkich umów kredytowych dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Kredytobiorca, który chce skorzystać z wakacji kredytowych musi uzasadnić swoją potrzebę odroczenia kredytu- pogorszenie się sytuacji finansowej kredytobiorcy spowodowanej pandemią CORVID-19. 

Niestety nie zaproponowano żadnego innego rozwiązania pomocowego dla frankowiczów polegającego na zabezpieczeniu kredytów frankowych przed nagłym wzrostem kursu tej waluty. Niestety w przypadku pandemii może powtórzyć się sytuacja z czarnego czwartku, kiedy kurs franka dobił do rekordowej wysokości 5,24 PLN/CHF.

Zdaniem niektórych ekonomistów rząd polski powinien wprowadzić rozwiązania, które mają na celu pomoc osobą posiadającym kredyty we frankach szwajcarskich. W pierwszej kolejności powienien zostać rozważony mechanizm zamrożenia wysokości kursu franka szwajcarskiego. Dodatkowo banki na okres pandemii powinny zaprzestać pobierania spreadów zawartych w umowach kredytowych.

Przy współpracy: https://comparic.pl/