Loading

Kurs euro – kogo powinien interesować?

Kursy walutowe to dziedzina finansów, w której zmiany mogą zachodzić bardzo szybko i dynamicznie. NBP prowadzi rejestr kursów, które można śledzić codziennie przez Internet. W dzisiejszym artykule próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie o to, kogo szczególnie powinien zainteresować kurs euro.

Wyjeżdżający za granicę
Ci, którzy wybierają się na zachód Europy powinni poznać kurs euro przed wyjazdem. Dotyczy to zarówno osób wyjeżdżających na wakacje jak i przyszłych pracowników zachodnich firm i przedsiębiorstw. Informacja o aktualnym kursie może być istotna z punktu widzenia wymiany waluty oraz zaplanowanego budżetu. Planując pobyt w obcym kraju warto też zorientować się w cenach podstawowych produktów, żywności, chemii, usług medycznych, wynajmu pokoi i mieszkań, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i ewentualnych rozczarowań.

Eksporterzy i importerzy
Jeśli pracujesz na własny rachunek i eksportujesz lub importujesz towary, kursy walut przydadzą Ci się przy rachunkowości oraz do prowadzenia codziennych rozliczeń. Dla eksportera wzmocnienie się złotówki nie jest korzystną sytuacją, bo oznacza mniejszy zarobek. Wyższy kurs euro będzie dla niego lepszy, bo przykładowo przy kursie 4,5 EUR/PLN zyska więcej na sprzedaży 1 t towaru np. za 100 euro niż przy kursie 4,23 EUR/PLN. Odwrotnie będzie w przypadku importu – przy wysokim kursie euro (https://comparic.pl/kurs-euro-notowania-online-comparic/) importer będzie musiał więcej zapłacić za sprowadzone towary. Kiedy złotówka będzie mocna, taki przedsiębiorca zapłaci mniej.

Kurs dolara australijskiego – Comparic – warto sprawdzić!

Kredytobiorcy
Kolejną grupą osób, którzy powinni być żywo zainteresowani kursami walut są kredytobiorcy. Chodzi tu oczywiście o te osoby i przedsiębiorstwa, które wzięły kredyt w walucie obcej. Kredyty w euro nie należą obecnie do najbardziej popularnych na rynku (podobnie jest ogółem z kredytami w walutach obcych), ale nadal niektóre banki mają je w swojej ofercie. Przy takich instrumentach finansowych rata jest wyrażona w walucie obcej i przeliczana po kursie z dnia spłaty. Zdaża się, że banki wymagają od kredytobiorców większych dochodów w przypadku starania się o kredyt hipoteczny w euro w stosunku do ich wymagań odnośnie kredytów złotówkowych.

Współpraca: Comparic